Simpozion medical internațional 2017

11 - 13 mai 2017

Despre simpozion

SCOPUL SIMPOZIONULUI:

• dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a necesității formării unor comportamente de educaţie pentru sănătate, a dezvoltării unui comportament preventiv

OBIECTIVE:

• promovarea educației pentru sănătate prin valorificarea experienței didactice și împărtășirea exemplelor de bună practică;

• stimularea relațiilor de colaborare între partenerii implicați în vederea formării unei atitudini pozitive față de educația pentru sănătate.

SECȚIUNI:

1. Investigarea unor probleme psihologice vizând emoțiile pozitive, dezvoltarea armonioasă, nutriția și dieta

2. Investigarea unor probleme medicale vizând dezvoltarea armonioasă, nutriția și dieta

3. Cultivarea unor deprinderi/ comportamente sănătoase în școală - exemple de bună practică și aspecte metodice din activitățile care vizează promovarea sănătății și a educației pentru sănătate

PARTICIPANȚI:

• elevii din învățământul preuniversitar;

• cadrele didactice;

• parteneri educaționali (psihologi, asistenți sociali, asistenți medicali, moașe, farmaciști, kinetoterapeuți etc.).

Joi, 11 mai 2017

Locul desfășurării: Școala Sanitară Postliceală ”Sanity” Bacău - Amfiteatru – str. Mihai Eminescu, nr. 33, Bacău.

14:30- 15:00 Primirea invitaților

15:00 - Deschiderea oficială a simpozionului

• prof. asoc. dr. Ion Duvac – “Redefinirea rolului psihologiei și al psihologului în politicile publice de sănătate”

• Jochen și Sabine Marx – ”Lucrul în unul dintre cele mai mari orașe din nordul Germaniei”

Vineri, 12 mai 2017

• 8:00- 10:00 (Școala Sanitară Postliceală ”Sanity” Bacău, str. Mihai Eminescu, nr. 33, Bacău):

• SALA 1: Sesiune de consultări și evaluare a nivelului de cunoaștere a limbii germane, Jochen Marx, Sabine Marx;

• 9:00- 10:00– (Amfiteatrul Școlii Sanitare Postliceale ”Sanity” Bacău, str. Mihai Eminescu, nr. 33, Bacău) :

• Bart JANSSENS – “ARMONEA, a home to live, care and work”;

• 10:00 – 16:00 Sesiunea I și II de comunicări (Amfiteatrul Școlii Sanitare Postliceale ”Sanity” Bacău, str. Mihai Eminescu, nr. 33, Bacău):

• Nutriționist Irina Farcaș – „Dieta mediteraneană, un stil ideal de viață”

• Director general al Școlii Postliceale Sanitare „Grigore Ghica-Vodă” din Iași Edmond Ciumașu, Tania Bararu - ”Obezitatea, factor de risc sanogen”

• Dragoș Finaru – „Cum ne înșelăm zilnic, convinși că avem dreptate”

• Silvia Cheianu, Institutul de Științe Penale și Criminologie Aplicată, Chișinău, Republica Moldova - ”Impactul emoțiilor asupra vieții noastre”

• Prezentări ale elevilor Școlii Postliceale ”Ana Aslan” Onești

• 12:30 – 13:30 - Defilarea absolvenților Școlii Sanitare Postliceale ”Sanity” Bacău pe traseul: str. Mihai Eminescu, Parcul Trandafirilor, Filarmonica ”Mihail Jora” Bacău;

• 13:30-16:00 - Festivitatea de absolvire Promoția 2017 (Filarmonica ”Mihail Jora” Bacău);

Sâmbătă, 13 mai 2017

• 10:00 – 12:00 Cros “Sanity” (Parcul ”Cancicov”);

• 14:00 – 16:00 Sesiune de comunicări;

• 19:00– Bal de absolvire Promoția 2017 (Centrul de evenimente Royal Garden Bacău, Calea Moinești nr. 34, Bacău).

Organizatori:

• Asociația pentru Promovarea Învățământului European Bacău

• Școala Sanitară Postliceală ”Sanity” Bacău

Parteneri:

• KBS Phlegeteanu Sabine Marx GmbH, Osterhorn, Germania;

• Colegiul de Medicină Bălți, Republica Moldova

• Institutul de Științe Penale și Criminologie Aplicată, Chișinău, Republica Moldova

• Şcoala Postliceală Sanitară „Grigore Ghica-Vodă” Iași;

• Crucea Roșie Bacău;

• Lions Club Bacău „Sanity”;

• Școala Postliceală Sanitară „Sanity” Comănești;

• Școala Postliceală „Ana Aslan” Oneşti.

PARTENERI MEDIA:

• Deșteptarea

• Observatorul de Bacău

• Tele 1 Bacău

Formatori

Prof. asoc. dr. psiholog Ion Duvac

Dr. psih. Ion Duvac este profesor asociat al Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei din cadrul Universităţii Bucureşti şi coordonator al masterului de Psihologie Aplicată în Domeniul Securităţii Naţionale în cadrul aceleiaşi facultăţi.

Tema prezentată: ”Redefinirea rolului psihologiei  și al psihologului în politicile publice de sănătate”

Nutritionist Irina Farcaș

Titlul prezentării: ”Dieta mediteraneană, un stil ideal de viață”

Dragos-Cristian Finaru

speaker motivațional

Tema prezentată: “Cum ne înșelăm zilnic, convinși că avem dreptate”

Jochen si Sabine Marx

parteneri Germania

Tema prezentată: ”Cauzele principale ale îmbolnăvirilor. Eliminăm cauza sau tratăm simptomul?”

Dl. Bart JANSSENS

partener Belgia

Tema prezentată: “ARMONEA, a home to live, care and work”

Sponsori