Selecție de elevi ai Școlii Sanitare Postliceale Bacău pentru stagiile de practică din Germania

Jochen şi Sabine Marx s-au întâlnit cu viitorii asistenţi medicali generalişti pregătiţi la Şcoala Sanitară Postliceală Bacău pentru a stabili detalii privind stagiul de practică ce se va desfăşura la Osterhorn, Germania în luna iunie 2016. Totodată, aceștia au verificat nivelul de cunoaștere a limbii germane, criteriu foarte important pentru practicarea meseriei în Germania.

Începând cu anul școlar 2015-2016, elevii Școlii Sanitare Postliceale Bacău care sunt interesați să lucreze în Germania beneficiază de cursuri gratuite de limba germană.

Două serii de elevi, alături de o echipă de profesori vor vizita centrele de îngrijire şi tratament manageriale de Jochen şi Sabine Marx în zona de nord a Germaniei. Partenerii germani au prezentat în cadrul Simpozionului "Trăiesc sănătos" specificul activităţii companiei KBS Pflegeteam Sabine Marx GmbH, ofertă de angajare şi au făcut o preselecţie a elevilor care vor face parte din prima serie de practicanţi.

 

Comments are closed.