Ziua Ambulanței din România sarbatorită la Bacău

Serviciul Judeţean de Ambulanţă Bacău a sărbătorit astăzi, 28 iulie 2016, Ziua Ambulantei din România şi 110 ani de la prima utilizare a ambulantelor pe teritoriul României de astăzi. 

"Cu un număr de 73 442 intervenţii şi 2 822 390 km parcurşi anual, Serviciul de Ambulanţă Judeţean Bacău devine din ce în ce mai prezent, din păcate, în viaţa băcăuanilor, motiv pentru care, la ceas aniversar ne dorim să fim din nou în mijlocul dumneavoastră pentru a vă împărtăşi experienta acumulată de-a lungul celor 110 ani de salvare şi 21 ani de ambulanţa şi de a vă da şansa să fiţi salvator pentru o zi." a precizat doamna manager medic Aura Creţu.

În cadrul Zilei Ambulantei din România, sărbătorită în Piaţa Tricolorului din Bacău, băcăuanii alături de elevii Şcolii Sanitare Postliceale Bacău au exersat tehnicile de acordare a primului ajutor de bază.

Comments are closed.