Zilele Şcolii Sanitare Postliceale Bacău- Ediția I

Şcoala Sanitară Postliceală Bacău a desfăşurat în perioada 15-17 mai 2014 “Zilele Şcolii Sanitare Postliceale Bacău”, o conferinţă de amploare în care au fost prezentate noutăţi în specificul medicinei de urgenţă și provocările acestui domeniu.

Pe parcursul celor trei zile de comunicări, au fost prezentate reguli de bune practici în domeniul farmaceutic, specificul asistenţei medicale de urgenţă la nivel prespilaticesc, au fost efectuate exerciţii în caz de dezastru și s-au vizionat filme educative.

Conferinţa a avut loc la sediul Şcolii Sanitare Postliceale Bacău, str. Bicaz, nr. 7.

Am fost onorați cu prezența:

 • dl. Romeo Stavarache, Primarul oraşului Bacău

 • dna. Theodora Şotcan, Inspector General Inspectoratul Şcolar Judeţean Bacău

 • dna. Dr. Gabriela Ioana Zoican, Manager Spitalul Judeţean Bacău

 • dl. Edmond Ciumaşu, Directorul Şcolii Sanitare Postliceale “Grigore Ghica Vodă” Iaşi

 • dl. Sorin Braşoveanu, Director General Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Bacău

 • dl. Col. Braga Ionel, Prim Adjunct Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bacău

 • dna Minodora Chicea, Asistent Medical Principal

 • Preşedintele Ordinului Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali Bacău

 • dna Luana Grigoraş, Preşedinta Colegiului Farmaciştilor din Bacău

Evenimentul a fost susținut de:

 • dna. Psih. Dr. Lăcrămioara Mocanu, Preşedinte APIEU Bacău

 • dl. Dr. Med. Codrin Rebeleanu, Vicepreşedinte APIEU Bacău

 • dna. Prof. Mirela Ungureanu, Director Şcoala Sanitară Postliceală Bacău

 • dna. Farm. Luana Grigoraş, Preşedinta Colegiului Farmaciştilor din Bacău

 • dna. Dr. Aura Creţu, Manager Ambulanţa Bacău

 • dna. Dir. Îngrijiri Med. Geanina Pricopi

 • dna. Aş. Şef Geta Albuţ, SJ Bacău

 • dna. Aş. Şef Didina Someş, SJ Bacău

 • dna. Aş. Şef Iulian Dima, SJ Bacău

 • dna. Aş. Şef Mariana Costescu, SJ Bacău

În cadrul evenimentului s-au desfasurat două workshopuri interactive susținute de dna. psh. instructor Elena Porea și dl. dir. Dan Marcel Babliuc din cadrul Crucii Roşii Bacău. De asemenea, conferința a inclus o demonstrație de exercițiu în caz de dezastru susținută de ISU Bacău și Ambulanța Bacău.

La acțiuni vor lua parte elevi ai Școlii Sanitare Postliceale, medici, asistenți medicali practicieni, tineri din clasele a XI-a și a XII-a din liceele băcăuane, împreună cu profesorii lor, dar și cadre didactice și elevi de la alte școli sanitare din Bacău.

Mulţumim partenerilor noştri: Primăria Bacău, Inspectoratul Școlar Bacău, ISU Bacău, Ambulanța Bacău, Crucea Roșie, Colegiul Farmaciștilor din România, OAMGMAMR, DGASPC, Spitalul Județean Bacău, Şcoala Postliceală Sanitară „Grigore Ghica-Vodă’’ Iaşi, Radio Zu, Ziarul de Bacău care au acceptat să sprijine acest eveniment unic.

Pentru mai multe informaţii privind derularea proiectului doamna psiholog doctor Lăcrămioara Mocanu, preşedintele Asociaţiei pentru Promovarea Învăţământului European Bacău, vă stă la dispoziţie la tel: 0745.599.469 fax: 0234.571.734, e-mail: .

Mass media

Ziarul de Bacau, ed. 19 mai 2014 

Ziarul de Bacau, ed. 14 mai 2014

 

[wppa type="slide" album="9"][/wppa]

Comments are closed.